סחרחורת VERTIGO

העולם נע סביבכם ואתם מרגישים מסוחררים ולא יציבים? ייתכן ואתם סובלים מוורטיגו. לרוב, אין זה מצב מסוכן אך חשוב שתטפלו בכך כדי להקל על הסימפטומים.

 

'סחרחורת סיבובית' או בשמה הלטיני וורטיגו, היא מצב בו אתם חשים שהסביבה לידכם נעה או מסתובבת. אין מדובר במצב רפואי אלא בסימפטום שיכול להיות כמעט בלתי מורגש או מורגש עד כדי כך שאתם מתקשים לשמור על שיווי משקל ולבצע פעולות. 

 

מדוע חשים וורטיגו?

באוזן הפנימית, קיימת 'מערכת ווסטיבולרית' האחראית לשווי המשקל. תפקידה לחוש במהירות תנועת הראש, כדי להפעיל שרירים שמייצבים את הגוף. בוורטיגו, יש הפרעה מכאנית במערכת, כשחלקיקים קטנים המכונים 'קריסטלים', משתחררים לחיישני המערכת וגורמים לה לזהות תנועה במצב בו אין תנועה אמיתית.

 

לרוב יש צד אחד דומיננטי בו מופיע הוורטיגו אך ייתכן ויופיע גם בשני הצדדים. התקף נמשך בין מספר ימים למספר שבועות. 

 

יציאה משיווי המשקל

בהתקף וורטיגו, שיכול להיות קצר אך עוצמתי, אתם עלולים להרגיש תחושות שונות:

 

  • סחרור סיבובי – תחושה שהכל מסתובב סביבכם.
  • סחרור אופקי – תחושה שדברים נעים מצד לצד.  
  • בחילה ורצון להקיא – בגלל הקשר בין המערכת הווסטיבולרית לעצב שמעצבב את הקיבה.
  • חוסר שיווי משקל – קושי לעמוד בצורה יציבה.
  • קושי לסובב את הראש – בגלל תחושת הסחרחורת.

 

חשוב לתאר בדיוק את תחושתכם כדי לזהות היכן הקריסטלים החופשיים ולתת טיפול מתאים.

 

פיזיותרפיה ווסטיבולרית

ברוב המקרים, פיזיותרפיה ווסטיבולרית פותרת את הפרעת הוורטיגו. בטיפול אנו מבצעים מניפולציות תנועתיות (Repositioning Maneuvers), בהן אנו מסובבים את הראש בהתאם לכוח המשיכה, כדי להחזיר את ה'קריסטלים' מהתעלה לאיבר שיווי המשקל.

הטכניקה הנפוצה ביותר לטיפול מכונה 'תרגיל אפליי' (Epley Maneuver) , שכוללת סיבוב הראש באופן פסיבי בסדרה של 3 תנוחות. ייתכן ותידרשו לבצע תרגולים מספר פעמים ביום בביתכם למשך מספר ימים: תרגול להסתגלות מחודשת של המערכת, תרגול שיווי משקל ותרגול מעקב ראייה.
בסימפטומים חריפים, ייתכן ותקבלו תרופות לדיכוי המערכת הווסטיבולרית (אנטי היסטמינים, אנטי כולינרגיים, בנזודיאזפינים ותרופות סימפטומטיות).

לרוב, לאחר שנאבחן את הסיבה לוורטיגו, נוכל להקל עליכם בעזרת מספר קטן של טיפולים. במידת הצורך, נכלול בטיפול טכניקות שונות ותרגול עצמאי.  


לא נמצאו תמונות
logo בניית אתרים